Day 2 Results - Olympic Winter Games

From Wikinews, the free news source you can write!
Jump to: navigation, search

Monday, February 13, 2006

Olympic flag.svg

The following are the medal results for the second full day of competition for the Winter Olympic Games in Torino, Italy.

Results are courtesy of NBC and the IOC


Final Medal Count
2006 Olympics - Turin Italy
Pos. Olympic rings with white rims.svg Country G S B TOT
1 Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg Germany 11 12 6 29
2 Flag of the United States.svg United States 9 9 7 25
3 Flag of Austria (state).svg Austria 9 7 7 23
4 Flag of Russia.svg Russia 8 6 8 22
5 Flag of Canada.svg Canada 7 10 7 24
6 Flag of Sweden.svg Sweden 7 2 5 14
7 Flag of South Korea.svg South Korea 6 3 2 11
8 Flag of Switzerland.svg Switzerland 5 4 5 14
9 Flag of Italy.svg Italy 5 0 6 11
T10 Flag of France.svg France 3 2 4 9
T10 Flag of the Netherlands.svg Netherlands 3 2 4 9
12 Flag of Estonia.svg Estonia 3 0 0 3
13 Flag of Norway.svg Norway 2 8 9 19
14 Flag of the People's Republic of China.svg China 2 4 5 11
15 Flag of the Czech Republic.svg Czech Republic 1 2 1 4
16 Flag of Croatia.svg Croatia 1 2 0 3
17 Flag of Australia.svg Australia 1 0 1 2
18 Flag of Japan.svg Japan 1 0 0 1
19 Flag of Finland.svg Finland 0 6 3 9
20 Flag of Poland.svg Poland 0 1 1 2
T21 Flag of Belarus.svg Belarus 0 1 0 1
T21 Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 0 1 0 1
T21 Flag of the United Kingdom.svg Great Britain 0 1 0 1
T21 Flag of Slovakia.svg Slovakia 0 1 0 1
25 Flag of Ukraine.svg Ukraine 0 0 2 2
26 Flag of Latvia.svg Latvia 0 0 1 1
credit: IOC, (c) 2006 IOC


Short Track: Men's 1500m

  1. G - Hyun-Soo Ahn (South Korea)
  2. S - Ho-Suk Lee (South Korea)
  3. B - Li Jiajun (China)

Luge: Men's Singles

  1. G - Armin Zoeggeler (Italy)
  2. S - Albert Demtschenko (Russia)
  3. B - Martins Rubenis (Latvia)

Ski Jumping: Men's Normal Hill

  1. G - Lars Bystøl (Norway)
  2. S - Matti Hautamäki (Finland)
  3. B - Roar Ljøkelsøy (Norway)

Speed Skating: Women's 3000m

  1. G - Ireen Wust (Netherlands)
  2. S - Renate Groenewold (Netherlands)
  3. B - Cindy Klassen (Canada)

Cross-Country Skiing: Men's 30km

  1. G - Eugeni Dementiev (Russia)
  2. S - Frode Estil (Norway)
  3. B - Pietro Piller Cottrer (Italy)

Snowboarding: Men's Halfpipe

  1. G - Shaun White (United States)
  2. S - Danny Kass (United States)
  3. B - Markku Koski (Finland)

Alpine Skiing: Men's Downhill

  1. G - Antoine Deneriaz (France)
  2. S - Michael Walchhofer (Austria)
  3. B - Bruno Kernen (Switzerland)

Cross-Country Skiing: Women's 15km

  1. G - Kristina Smigun (Estonia)
  2. S - Katerina Neumannova (Czech Republic)
  3. B - Evgenia Medvedeva-Abruzova (Russia)


Sources

Bookmark-new.svg