Українська Вікіпедія передана до Національного архівного фонду

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.
Урочиста мить

12 травня 2017

Диск із Вікіпедією тримає директор ЦДЕА України Юрій Ковтанюк
Конституція України з дарчими написами депутатів на виставці ЦДАЗУ

12 травня у конференц-залі Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» відбулося урочисте підписання договору між Центральним державним електронним архівом України (ЦДЕА України) та Громадською організацією «Вікімедіа Україна» й акта приймання-передавання на проведення експертизи цінності електронного інформаційного ресурсу «Український мовний розділ вільної енциклопедії «Вікіпедія». Договір постійного зберігання № 1/26 підписали директор ЦДЕА України Юрій Ковтанюк та голова правління громадської організації «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко.

Подія відбулася під час прес-конференції з нагоди 10-ї річниці утворення Центрального державного електронного архіву України та Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ). У прес-конференції взяли участь Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова, Голова Державного агентства з питань електронного урядування України Олександр Риженко, завідувач секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Наталія Колесніченко-Братунь та директори вищезгаданих архівів.

Задум передати до електронного архіву україномовну Вікіпедію як унікальний документ, що створений українцями, виник ще 2014 року. Відтоді тривав досить складний процес, під час якого архівісти мали обґрунтувати, які є підстави на включення вільної інтернет-енциклопедії до Національного архівного фонду, а не, приміром, бібліотечного. Не вдаючись до деталей, зауважимо, що головними критеріями остаточного рішення архівістів стало те, що Вікіпедія містить унікальний контент, який створюється тисячами людей у всьому світі та кожен її часовий архів є оригінальним документом, який не має копії онлайн, адже вміст вільної інтернет-енциклопедії змінюється щосекунди.

Також під час прес-конференції керівники двох наймолодших центральних державних архівів України розповіли про здобутки, проблеми та бачення подальшого розвитку очолюваних ними установ. Кожен з цих двох архівів унікальний. ЦДЕА України – єдиний в Україні державний архів, що забезпечує централізоване постійне зберігання електронних документів, електронних інформаційних ресурсів (веб-сайтів, баз даних) та інших документів в електронній формі, таких як листування електронною поштою, сторінок соціальних мереж, фото-, аудіо-, відеодокументів.

Шляхетну місію збереження архівів світового українства покладено на ЦДАЗУ, який створено з метою повернути на Батьківщину історико-культурну спадщину розсіяних по світу українців, акумулювати у стінах архіву документи української еміграції різних хвиль і заповнити лакуни пам’яті наших співвітчизників.

Під час прес-конференції архіви презентували свої колекції та ознайомили зі своєю діяльністю. Зокрема, у конференц-залі було представлено стаціонарну виставку «МИТІ ІСТОРІЇ: фрагменти виставкової діяльності Центрального державного архіву зарубіжної україніки». На окремих стендах демонструвалися маловідомі архівні документи та музейні предмети, що зберігаються у ЦДАЗУ: документи та особисті речі протодиякона Василя Потієнка – голови Всеукраїнської православної церковної ради, активного діяча УАПЦ в Україні та за кордоном, а також Павла Дорожинського – відомого українського громадсько-політичного діяча, члена багатьох українських емігрантських організацій, голови проводу ОУН (державників) та засновника видання «Українське Слово».

Див. також[ред.]


Авторський репортаж
Це власний репортаж нашого репортера. Дивіться сторінку обговорення для детальної інформації.