Results of 2005 United Kingdom General Election

From Wikinews, the free news source you can write!
Jump to: navigation, search

Friday, May 6, 2005

The United Kingdom General Election
Tony Blair continues as the Prime Minister
Labour Conservative Lib Dems
355 197 62
DUP SNP Sinn Féin
7 6 5
Plaid Cymru SDLP UUP
3 3 1
RESPECT IKHH Ind.  
1 1 1  
Other Wikinews election coverage:
Full election 2005 coverage.
Background:
Wikipedia
Wikipedia, Wikinews' sibling project, has in-depth background articles on:

At 21:00 UTC yesterday, the polls closed in the United Kingdom general election. With only a handful of seats left to declare, Labour reached the 324 seats necessary to form a majority in the House of Commons, with the result in Corby at 03:28 UTC.

The Conservative Party remains the Opposition party, with the Liberal Democrats being the third largest party in the House of Commons.

Both the Labour victory and the reduced majority were widely predicted by opinion polls before the election. The BBC/ITV exit poll predicted Tony Blair a majority of 66 seats, which continued to be forecast as the final result as declarations were made. Some early results in the north-east indicated a bigger swing away from Labour than the opinion polls had been suggesting, but later results confirmed the survey.

Overall, there has been no clear swing in votes between the parties. Many seats have seen large swings, but in many different directions, with perhaps the national swing of 5% from Conservative to Liberal Democrat being the most dramatic with many much larger local swings.

The new Labour government has been elected with the lowest proportion of the popular vote ever - just 35.2%. However, the Tories only gained 32.3% barely more than the last election in 2001. The biggest winners in terms of popular vote were the Liberal Democrats led by Charles Kennedy, who secured 22.1% of the vote. With 645 of 646 seats declared so far, this has given the Liberal Democrats another 11 seats in Parliament, but the Conservatives have gained another 33 seats. Labour have lost 47.

As a result, Tony Blair is forecast to be governing with a majority of 66 in the new Parliament. However, on some major issues such as university fees and anti-terror laws, many Labour MPs have voted against their leadership. With a greatly reduced majority, Tony Blair may be forced to water down many more controversial policies in order to guarantee their passage through the House of Commons. Speaking on BBC News, commentator David Dimbleby pointed out the uncertainty of such possibilities, and noted that a majority of 66 was larger than the 43 seat majority won by Margaret Thatcher in the United Kingdom general election, 1979.

One surprise vote was the election of ex-Labour member George Galloway in Bethnal Green & Bow, in East London. The area has a very high number of Muslims in it, and Galloway moved from his home in Scotland in order to gain their anti-war support. He ousted Britain's only second female black MP, Oona King, in the process.

Robert Kilroy-Silk, the ex-talkshow host who was sacked from the BBC after writing racist newspaper articles, only came fourth in his election in Erewash in the East Midlands. His party, Veritas, which fielded 65 candidates across the country, stood for withdrawing from the European Union and blocking immigration.

Turnout in the general election is 60%, up 2% on 2001.

Sources

The race to declare

In every General Election there is an informal race amongst the constituencies to declare a result first.

For comparison:

2005 General Election

Constituencies declared before 23:00 BST

Constituency Time declared (BST)
Sunderland South 22:45
Constituencies declared before 00:00 BST
Constituency Time declared (BST)
Sunderland North 23:25
Houghton and Washington East 23:32
Rutherglen and Hamilton West 23:57
2001 General Election

Constituencies declared before 00:00 BST

Constituency Time declared (BST)
Sunderland South 22:43
Hamilton South 23:21
Sunderland North 23:24
Houghton and Washington East 23:38
Barnsley Central 23:45

Timetable for the new Parliament

The new Parliament met on Wednesday May 11. Its first business was the election of the Speaker. Michael Martin was re-elected.

The State Opening of Parliament is scheduled to be on Tuesday May 17.

Election results in depth

Refresh to see the latest version of this page.

Total seats for each party

Party Candidates Seats Notes
  Labour 627 356 No candidates in Northern Ireland and Glasgow North East
  Conservative 630 197 Only 3 candidates in Northern Ireland, no candidate in Glasgow North East
  Liberal Democrats 626 62 No candidates in Northern Ireland, Glasgow North East, or Wyre Forest (supporting Richard Taylor). No nomination for Staffordshire South.
  Democratic Unionist Party 18 9 Northern Ireland only
  Green Party of England and Wales 183 0
  Plaid Cymru 40 3 Wales only
  RESPECT The Unity Coalition 26 1
  Scottish Green Party 19 0
  Scottish National Party 59 6 Scotland only
  Scottish Socialist Party 58 0 Scotland only. No candidate opposing Rose Gentle.
  Social Democratic and Labour Party 18 3 Northern Ireland only
  Sinn Féin 18 5 Northern Ireland only
  Ulster Unionist Party 18 1 Northern Ireland only
  United Kingdom Independence Party 488 0
  Veritas 62 0
  Independent Kidderminster Hospital and Health Concern 1 1
  Independents 1 Peter Law won the Blaenau Gwent constituency after an internal dispute in the Labour Party
  Speaker 1 1

Results by constituency

Scotland

Scottish highlands & islands
ID Constituency Winner Second place Notes
2 Aberdeen North Labour (-6.8) Liberal Democrat (+11.7)
3 Aberdeen South Labour (-1.3) Liberal Democrat (+4.9)
4 Aberdeenshire West & Kincardine Liberal Democrat (+2.3) Conservative (-2.1)
11 Angus SNP (+0.5) Conservative (-2.1)
15 Argyll & Bute Liberal Democrat (+3.7) Conservative (-0.2)
25 Banff & Buchan SNP (+2.3) Conservative (-2.1) Constituency of Alex Salmond, SNP leader
115 Caithness, Sutherland, & Easter Ross Liberal Democrat (+11.9) Labour (-3.4)
207 Dundee East SNP (+1.1%) Labour (-1.2%)
208 Dundee West Labour (-5.7%) SNP (+2.2%)
248 Fife North East Liberal Democrat (+3.0%) Conservative (-3.4%) First Liberal Democrat declaration
267 Gordon Liberal Democrat (+6.2%) Labour (-1.3%)
326 Inverness, Nairn, Badenoch, & Strathspey Liberal Democrat (+10.8%) Labour (-1.3%)
401 Moray SNP (+7.2%) Conservative (-0.9%)
405 Na h-Eileanan an Iar SNP (+8.0%) Labour (-10.5%)
433 Ochil & Perthshire South Labour (-2.0%) SNP (-1.7%)
438 Orkney & Shetland Liberal Democrat (+10.1%) Labour (-6.4%)
446 Perth and Perthshire North SNP (-2.3%) Conservative (+5.4%)
477 Ross, Skye, & Lochaber Liberal Democrat (+14.4%) Labour (-8.1%) Constituency of Charles Kennedy, Liberal Democrat leader
529 Stirling Labour (-7.0%) Conservative (+1.4%)
Central Scotland
ID Constituency Winner Second place Notes
5 Airdrie & Shotts Labour () SNP ()
21 Ayr, Carrick, & Cumnock Labour () Conservative ()
22 Ayrshire Central Labour () Conservative ()
23 Ayrshire North & Arran Labour () Conservative ()
152 Coatbridge, Chryston, & Bellshill Labour () SNP ()
171 Cumbernauld, Kilsyth, & Kirkintilloch East Labour () SNP ()
205 Dunbartonshire East Liberal Democrat () Labour () First Liberal Democrat gain declared
206 Dunbartonshire West Labour () SNP ()
209 Dunfermline & Fife West Labour () Liberal Democrat ()
218 East Kilbride, Strathaven, & Lesmahagow Labour () SNP ()
224 Edinburgh East Labour () Liberal Democrat ()
225 Edinburgh North & Leith Labour () Liberal Democrat ()
226 Edinburgh South Labour (-6.1%) Liberal Democrat (+7.0%)
227 Edinburgh South West Labour () Conservative ()
228 Edinburgh West Liberal Democrat () Conservative ()
242 Falkirk Labour () SNP ()
258 Glasgow Central Labour () Liberal Democrat ()
259 Glasgow East Labour () SNP ()
260 Glasgow North Labour () Liberal Democrat ()
261 Glasgow North East Speaker Socialist Labour Constituency of incumbent Speaker of the House
262 Glasgow North West Labour () Liberal Democrat ()
263 Glasgow South Labour () Liberal Democrat ()
264 Glasgow South West Labour () SNP ()
265 Glenrothes Labour () SNP ()
325 Inverclyde Labour () SNP ()
336 Kilmarnock & Loudoun Labour () SNP ()
339 Kirkcaldy & Cowdenbeath Labour () SNP () Constituency of Gordon Brown, the current Chancellor of the Exchequer
343 Lanark & Hamilton East Labour (-4.4%) Liberal Democrat (+7.3%)
364 Linlithgow & Falkirk East Labour () SNP ()
370 Livingston Labour (-4.1%) SNP (-1.7%)
404 Motherwell & Wishaw Labour () SNP ()
442 Paisley & Renfrewshire North Labour () SNP ()
443 Paisley & Renfrewshire South Labour () Liberal Democrat ()
467 Renfrewshire East Labour () Conservative ()
485 Rutherglen & Hamilton West Labour (-4.1%) Liberal Democrat (+6.7%)
Scottish borders
ID Constituency Winner Second place Notes
47 Berwickshire, Roxburgh, & Selkirk Liberal Democrat () Conservative ()
203 Dumfries & Galloway Labour () Conservative ()
204 Dumfriesshire, Clydesdale, & Tweeddale Conservative () Labour ()
219 East Lothian Labour () Liberal Democrat ()
394 Midlothian Labour () Liberal Democrat ()

Northern Ireland

Counting in Northern Ireland is not performed overnight, as in the rest of the United Kingdom, but instead is performed the next day. Counts began at 09:00 BST.

ID Constituency Winner Second place Notes
12 Antrim East DUP (+13.6%) UUP (-9.8%)
13 Antrim North DUP (+4.9%) Sinn Féin (+5.9%) Constituency of Ian Paisley, DUP leader
14 Antrim South DUP UUP
43 Belfast East DUP (+6.6%) UUP (+6.9%)
44 Belfast North DUP (+4.8%) Sinn Féin (+3.4%)
45 Belfast South SDLP (+1.7%) DUP (+28.4%)
46 Belfast West Sinn Féin (+4.4%) SDLP (-4.3%) First Northern Ireland declaration, Gerry Adams, Sinn Féin leader, retains his seat
198 Down North UUP (-5.6%) DUP (+35.1%)
199 Down South SDLP Sinn Féin
247 Fermanagh & South Tyrone Sinn Féin (+4.1%) DUP (+28.8%)
252 Foyle SDLP Sinn Féin Constituency of Mark Durkan, SDLP leader
342 Lagan Valley DUP UUP
372 Londonderry East DUP (+10.8%) UUP (-6.3%)
417 Newry & Armagh Sinn Féin SDLP
538 Strangford DUP UUP
581 Tyrone West Sinn Féin (-1.9%) Independent (+27.4%)
582 Ulster Mid Sinn Féin DUP
584 Upper Bann DUP (+8.1%) UUP (-8.0%) David Trimble, UUP leader, loses his seat. See UUP leader loses seat in 2005 UK General Election

Wales

ID Constituency Winner Second place Notes
1 Aberavon Labour () Liberal Democrat ()
9 Alyn and Deeside Labour () Conservative ()
70 Blaenau Gwent Independent () Labour ()
88 Brecon and Radnorshire Liberal Democrat () Conservative ()
94 Bridgend Labour () Conservative ()
113 Caernarfon Plaid Cymru () Labour ()
114 Caerphilly Labour () Plaid Cymru ()
125 Cardiff Central Liberal Democrat () Labour ()
126 Cardiff North Labour () Conservative ()
127 Cardiff South and Penarth Labour () Conservative ()
128 Cardiff West Labour () Conservative ()
130 Carmarthen East & Dinefwr Plaid Cymru Labour
131 Carmarthen West & Pembrokeshire South Labour () Conservative ()
134 Ceredigion Liberal Democrat (+9.6%) Plaid Cymru (-2.4%)
150 Clwyd South Labour () Conservative ()
151 Clwyd West Conservative () Labour ()
156 Conwy Labour (-4.7%) Conservative (+4.2%)
172 Cynon Valley Labour () Plaid Cymru ()
177 Delyn Labour () Conservative ()
269 Gower Labour () Conservative ()
331 Islwyn Labour () Plaid Cymru ()
371 Llanelli Labour () Plaid Cymru ()
389 Meirionnydd Nant Conwy Plaid Cymru Labour
391 Merthyr Tydfil & Rhymney Labour () Liberal Democrat ()
399 Monmouth Conservative () Labour ()
400 Montgomeryshire Liberal Democrat Conservative
406 Neath Labour () Plaid Cymru ()
415 Newport East Labour () Liberal Democrat ()
416 Newport West Labour () Conservative ()
434 Ogmore Labour () Liberal Democrat ()
451 Pontypridd Labour () Liberal Democrat ()
456 Preseli Pembrokeshire Conservative () Labour ()
468 Rhondda Labour () Plaid Cymru ()
555 Swansea East Labour () Liberal Democrat ()
556 Swansea West Labour () Liberal Democrat ()
572 Torfaen Labour () Conservative ()
586 Vale of Clwyd Labour () Conservative ()
587 Vale of Glamorgan Labour () Conservative ()
639 Wrexham Labour () Liberal Democrat ()
644 Ynys Môn Labour () Plaid Cymru ()

North West England

The Lakes, Lancashire, & Cheshire
ID Constituency Winner Second place Notes
30 Barrow and Furness Labour () Conservative ()
67 Blackburn Labour (-12.1%) Conservative (-8.3%) Constituency of the current Foreign Secretary Jack Straw
68 Blackpool North and Fleetwood Labour () Conservative ()
69 Blackpool South Labour () Conservative ()
108 Burnley Labour () Conservative ()
129 Carlisle Labour () Conservative ()
141 Chester, City of Labour () Conservative ()
146 Chorley Labour () Conservative ()
155 Congleton Conservative () Labour ()
157 Copeland Labour () Conservative ()
166 Crewe & Nantwich Labour (-5.4%) Conservative (+2.2%)
223 Eddisbury Conservative () Labour ()
230 Ellesmere Port and Neston Labour () Conservative ()
253 Fylde Conservative () Labour ()
281 Halton Labour () Conservative ()
344 Lancashire West Labour () Conservative ()
345 Lancaster and Wyre Conservative () Labour ()
402 Morecambe and Lunesdale Labour () Conservative ()
444 Pendle Labour () Conservative ()
445 Penrith and The Border Conservative () Liberal Democrat ()
457 Preston Labour () Conservative ()
469 Ribble South Labour (-3.4%) Conservative (+0.3%)
470 Ribble Valley Conservative () Liberal Democrat ()
478 Rossendale and Darwen Labour () Conservative ()
560 Tatton Conservative () Labour ()
599 Warrington North Labour () Conservative ()
600 Warrington South Labour () Conservative ()
606 Weaver Vale Labour () Conservative ()
615 Westmorland and Lonsdale Liberal Democrat Conservative
634 Workington Labour () Conservative ()
Greater Manchester
ID Constituency Winner Second place Notes
8 Altrincham and Sale West Conservative () Labour ()
19 Ashton under Lyne Labour () Conservative ()
75 Bolton North East Labour () Conservative ()
76 Bolton South East Labour () Conservative ()
77 Bolton West Labour () Conservative () Constituency of Ruth Kelly, Secretary of State for Education and Skills
110 Bury North Labour () Conservative ()
111 Bury South Labour (-8.8%) Conservative (+0.8%)
137 Cheadle Liberal Democrat () Conservative ()
178 Denton and Reddish Labour () Conservative ()
222 Eccles Labour () Conservative ()
297 Hazel Grove Liberal Democrat () Conservative ()
308 Heywood and Middleton Labour () Conservative ()
355 Leigh Labour () Conservative ()
378 Macclesfield Conservative () Labour ()
381 Makerfield Labour () Conservative ()
383 Manchester Blackley Labour () Liberal Democrat ()
384 Manchester Central Labour () Liberal Democrat ()
385 Manchester Gorton Labour () Liberal Democrat ()
386 Manchester Withington Liberal Democrat () Labour ()
436 Oldham East and Saddleworth Labour () Liberal Democrat ()
437 Oldham West and Royton Labour () Conservative ()
473 Rochdale Liberal Democrat () Labour ()
493 Salford Labour () Liberal Democrat ()
527 Stalybridge and Hyde Labour () Conservative ()
530 Stockport Labour () Conservative ()
541 Stretford and Urmston Labour () Conservative ()
617 Wigan Labour () Conservative ()
635 Worsley Labour () Conservative ()
642 Wythenshawe and Sale East Labour () Conservative ()
Merseyside
ID Constituency Winner Second place Notes
54 Birkenhead Labour () Liberal Democrat ()
78 Bootle Labour () Liberal Democrat ()
167 Crosby Labour () Conservative ()
322 Hyndburn Labour () Conservative ()
340 Knowsley North and Sefton East Labour () Liberal Democrat ()
341 Knowsley South Labour () Liberal Democrat ()
365 Liverpool Garston Labour () Liberal Democrat ()
366 Liverpool Riverside Labour () Liberal Democrat () UK's lowest turnout of 2001 (34.1%), increased to 41.4% in 2005
367 Liverpool Walton Labour () Liberal Democrat ()
368 Liverpool Wavertree Labour () Liberal Democrat ()
369 Liverpool West Derby Labour () Liberal Democrat ()
490 St Helens North Labour () Liberal Democrat ()
491 St Helens South Labour () Liberal Democrat ()
521 Southport Liberal Democrat Conservative
591 Wallasey Labour () Conservative ()
622 Wirral South Labour () Conservative ()
623 Wirral West Labour (-4.7%) Conservative (+2.7%)

North East England

Tyne & Wear
ID Constituency Winner Second place Notes
71 Blaydon Labour (-3.3%) Liberal Democrat (+4.1%)
255 Gateshead East and Washington West Labour (-7.4%) Liberal Democrat (+7.0%)
315 Houghton and Washington East Labour (-8.8%) Liberal Democrat (+5.4%)
332 Jarrow Labour (-5.6%) Liberal Democrat (+4.6%)
412 Newcastle upon Tyne Central Labour (-9.9%) Liberal Democrat (+12.3%)
413 Newcastle upon Tyne East and Wallsend Labour (-8.0%) Liberal Democrat (+11.6%)
414 Newcastle upon Tyne North Labour (-10.1%) Liberal Democrat (+12.3%)
517 South Shields Labour (-2.7%) Liberal Democrat (+2.9%)
532 Stockton South Labour (-5.2%) Conservative (+1.7%)
547 Sunderland North Labour (-8.3%) Conservative (+1.9%)
548 Sunderland South Labour (-5.3%) Conservative (+2.4%) First to declare
578 Tyne Bridge Labour (-9.3%) Liberal Democrat (+9.4%)
579 Tynemouth Labour (-6.2%) Conservative (+3.8%)
580 Tyneside North Labour (-7.6%) Conservative (+6.6%)
Northumbria & Cleveland
ID Constituency Winner Second place Notes
48 Berwick-upon-Tweed Liberal Democrat () Conservative ()
65 Bishop Auckland Labour () Liberal Democrat ()
72 Blyth Valley Labour () Liberal Democrat ()
174 Darlington Labour () Conservative ()
210 Durham North Labour () Liberal Democrat ()
211 Durham North West Labour () Liberal Democrat ()
212 Durham, City of Labour () Liberal Democrat ()
216 Easington Labour () Liberal Democrat ()
292 Hartlepool Labour () Liberal Democrat ()
307 Hexham Conservative () Labour ()
392 Middlesbrough Labour (-9.8%) Liberal Democrat (+8.3%)
393 Middlesbrough South and Cleveland East Labour () Conservative ()
463 Redcar Labour () Liberal Democrat ()
497 Sedgefield Labour () Conservative () Constituency of Tony Blair, Labour leader
531 Stockton North Labour () Conservative ()
595 Wansbeck Labour () Liberal Democrat ()

Yorkshire and Humberside

North Yorkshire & East Riding
ID Constituency Winner Second place Notes
50 Beverley and Holderness Conservative () Labour ()
96 Brigg and Goole Labour () Conservative ()
149 Cleethorpes Labour () Conservative ()
272 Great Grimsby Labour () Conservative ()
280 Haltemprice and Howden Conservative () Liberal Democrat ()
289 Harrogate and Knaresborough Liberal Democrat () Conservative ()
318 Hull East Labour () Liberal Democrat () Constituency of John Prescott, Deputy Prime Minister
319 Hull North Labour () Liberal Democrat ()
320 Hull West and Hessle Labour () Liberal Democrat ()
346 Leeds Central Labour () Liberal Democrat ()
471 Richmond, North Yorkshire Conservative () Labour ()
487 Ryedale Conservative () Liberal Democrat ()
495 Scarborough and Whitby Conservative () Labour ()
496 Scunthorpe Labour () Conservative ()
498 Selby Labour () Conservative ()
511 Skipton and Ripon Conservative () Liberal Democrat ()
588 Vale of York Conservative () Labour ()
645 York, City of Labour () Conservative ()
646 Yorkshire East Conservative () Labour ()
West Yorkshire
ID Constituency Winner Second place Notes
35 Batley and Spen Labour () Conservative ()
84 Bradford North Labour () Liberal Democrat ()
85 Bradford South Labour () Conservative ()
86 Bradford West Labour () Conservative ()
116 Calder Valley Labour () Conservative ()
154 Colne Valley Labour () Conservative ()
189 Dewsbury Labour () Conservative ()
231 Elmet Labour () Conservative ()
279 Halifax Labour () Conservative ()
299 Hemsworth Labour (-6.6%) Conservative (+1.1%)
317 Huddersfield Labour () Liberal Democrat ()
333 Keighley Labour () Conservative ()
347 Leeds East Labour () Liberal Democrat ()
348 Leeds North East Labour () Conservative ()
349 Leeds North West Liberal Democrat () Labour ()
350 Leeds West Labour () Liberal Democrat ()
403 Morley and Rothwell Labour () Conservative ()
423 Normanton Labour () Conservative ()
450 Pontefract and Castleford Labour () Conservative ()
458 Pudsey Labour () Conservative ()
507 Shipley Conservative () Labour ()
590 Wakefield Labour () Conservative ()
South Yorkshire
ID Constituency Winner Second place Notes
27 Barnsley Central Labour () Liberal Democrat ()
28 Barnsley East and Mexborough Labour () Liberal Democrat ()
29 Barnsley West and Penistone Labour () Conservative ()
190 Don Valley Labour (-1.9%) Conservative (+0.8%)
191 Doncaster Central Labour () Liberal Democrat ()
192 Doncaster North Labour () Conservative ()
479 Rother Valley Labour () Conservative ()
480 Rotherham Labour () Liberal Democrat ()
500 Sheffield Attercliffe Labour () Liberal Democrat ()
501 Sheffield Brightside Labour () Liberal Democrat ()
502 Sheffield Central Labour () Liberal Democrat ()
503 Sheffield Hallam Liberal Democrat () Conservative ()
504 Sheffield Heeley Labour () Liberal Democrat ()
505 Sheffield Hillsborough Labour () Liberal Democrat ()
610 Wentworth Labour () Conservative ()

East Midlands

Peak District
ID Constituency Winner Second place Notes
10 Amber Valley Labour () Conservative ()
17 Ashfield Labour () Conservative () Constituency of Geoff Hoon, Defence Secretary
33 Bassetlaw Labour () Conservative ()
66 Blaby Conservative () Labour ()
74 Bolsover Labour () Liberal Democrat ()
80 Bosworth Conservative (-1.8%) Labour (-8.0%)
106 Broxtowe Labour () Conservative ()
135 Charnwood Conservative () Labour ()
142 Chesterfield Liberal Democrat () Labour ()
179 Derby North Labour () Conservative ()
180 Derby South Labour () Liberal Democrat ()
181 Derbyshire North East Labour () Conservative ()
182 Derbyshire South Labour () Conservative ()
183 Derbyshire West Conservative () Labour ()
237 Erewash Labour () Conservative ()
256 Gedling Labour (-5.0%) Conservative (-0.8%)
309 High Peak Labour () Conservative ()
351 Leicester East Labour () Conservative ()
352 Leicester South Labour () Liberal Democrat ()
353 Leicester West Labour () Conservative ()
354 Leicestershire North West Labour () Conservative ()
373 Loughborough Labour () Conservative ()
387 Mansfield Labour () Conservative ()
429 Nottingham East Labour () Liberal Democrat ()
430 Nottingham North Labour () Conservative ()
431 Nottingham South Labour () Conservative ()
484 Rushcliffe Conservative () Labour ()
Eastern England
ID Constituency Winner Second place Notes
79 Boston and Skegness Conservative () Labour ()
158 Corby Labour () Conservative ()
176 Daventry Conservative () Labour ()
254 Gainsborough Conservative () Liberal Democrat ()
270 Grantham and Stamford Conservative () Labour ()
287 Harborough Conservative () Liberal Democrat ()
335 Kettering Conservative () Labour ()
363 Lincoln Labour () Conservative ()
374 Louth and Horncastle Conservative () Labour ()
409 Newark Conservative () Labour ()
424 Northampton North Labour () Conservative ()
425 Northampton South Conservative () Labour ()
486 Rutland & Melton Conservative () Labour ()
506 Sherwood Labour () Conservative ()
512 Sleaford and North Hykeham Conservative () Labour ()
516 South Holland and The Deepings Conservative () Labour ()
607 Wellingborough Conservative () Labour ()

West Midlands

Mercia
ID Constituency Winner Second place Notes
104 Bromsgrove Conservative () Labour ()
109 Burton Labour () Conservative ()
123 Cannock Chase Labour () Conservative ()
302 Hereford Liberal Democrat () Conservative ()
356 Leominster Conservative () Liberal Democrat ()
362 Lichfield Conservative () Labour ()
375 Ludlow Conservative () Liberal Democrat ()
411 Newcastle-under-Lyme Labour () Conservative ()
432 Nuneaton Labour () Conservative ()
464 Redditch Labour () Conservative ()
481 Rugby & Kenilworth Conservative () Labour ()
508 Shrewsbury and Atcham Conservative () Labour ()
509 Shropshire North Conservative () Labour ()
524 Stafford Labour () Conservative ()
525 Staffordshire Moorlands Labour () Conservative ()
526 Staffordshire South Election delayed due to death of a candidate on May 2
533 Stoke-on-Trent Central Labour () Liberal Democrat ()
534 Stoke-on-Trent North Labour () Conservative ()
535 Stoke-on-Trent South Labour () Conservative ()
536 Stone Conservative () Labour ()
539 Stratford-on-Avon Conservative () Liberal Democrat ()
559 Tamworth Labour () Conservative ()
563 Telford Labour () Conservative ()
601 Warwick & Leamington Labour () Conservative ()
602 Warwickshire North Labour () Conservative ()
631 Worcester Labour () Conservative ()
632 Worcestershire Mid Conservative () Labour ()
633 Worcestershire West Conservative () Liberal Democrat ()
638 Wrekin, The Conservative (41.9%) Labour (39.9%)
641 Wyre Forest IKHH (-18.2%) Conservative (+9.6%)
Birmingham & Coventry
ID Constituency Winner Second place Notes
7 Aldridge-Brownhills Conservative () Labour ()
55 Birmingham Edgbaston Labour () Conservative ()
56 Birmingham Erdington Labour () Conservative ()
57 Birmingham Hall Green Labour () Conservative ()
58 Birmingham Hodge Hill Labour () Liberal Democrat ()
59 Birmingham Ladywood Labour () Liberal Democrat ()
60 Birmingham Northfield Labour () Conservative ()
61 Birmingham Perry Barr Labour () Liberal Democrat ()
62 Birmingham Selly Oak Labour () Conservative ()
63 Birmingham Sparkbrook and Small Heath Labour () RESPECT The Unity Coalition ()
64 Birmingham Yardley Liberal Democrat () Labour ()
162 Coventry North East Labour () Conservative ()
163 Coventry North West Labour () Conservative ()
164 Coventry South Labour () Conservative ()
200 Dudley North Labour () Conservative ()
201 Dudley South Labour () Conservative ()
278 Halesowen and Rowley Regis Labour () Conservative ()
390 Meriden Conservative () Labour ()
514 Solihull Liberal Democrat () Conservative ()
537 Stourbridge Labour () Conservative ()
554 Sutton Coldfield Conservative () Labour ()
592 Walsall North Labour () Conservative ()
593 Walsall South Labour () Conservative ()
598 Warley Labour () Conservative ()
611 West Bromwich East Labour () Conservative ()
612 West Bromwich West Labour () Conservative ()
627 Wolverhampton North East Labour () Conservative ()
628 Wolverhampton South East Labour () Conservative ()
629 Wolverhampton South West Labour () Conservative ()

Anglia

Mid-Anglia
ID Constituency Winner Second place Notes
39 Bedford Labour (-6.2%) Conservative (+0.9%)
40 Bedfordshire Mid Conservative () Liberal Democrat ()
41 Bedfordshire North East Conservative () Labour ()
42 Bedfordshire South West Conservative () Labour ()
105 Broxbourne Conservative () Labour ()
118 Cambridge Liberal Democrat Labour
119 Cambridgeshire North East Conservative () Labour ()
120 Cambridgeshire North West Conservative (-4.0%) Labour (-5.6%)
121 Cambridgeshire South Conservative (+0.8%) Liberal Democrat (+2.9%)
122 Cambridgeshire South East Conservative (+2.8%) Liberal Democrat (+4.8%)
288 Harlow Labour (-6.4%) Conservative (+6.4%)
298 Hemel Hempstead Conservative () Labour ()
303 Hertford and Stortford Conservative () Labour ()
304 Hertfordshire North East Conservative (+3.2%) Labour (-8.4%)
305 Hertfordshire South West Conservative () Liberal Democrat ()
306 Hertsmere Conservative (+5.4%) Labour (-8.8%)
310 Hitchin and Harpenden Conservative (+2.6%) Liberal Democrat (+7.8%)
321 Huntingdon Conservative () Liberal Democrat ()
376 Luton North Labour () Conservative ()
377 Luton South Labour () Conservative ()
447 Peterborough Conservative () Labour ()
489 St Albans Conservative () Labour ()
528 Stevenage Labour () Conservative ()
603 Watford Labour (-11.7%) Liberal Democrat (+13.8%)
609 Welwyn Hatfield Conservative (+9.2%) Labour (-6.9%)
East Anglia
ID Constituency Winner Second place Notes
31 Basildon Labour () Conservative ()
53 Billericay Conservative Labour
87 Braintree Conservative () Labour ()
93 Brentwood and Ongar Conservative () Liberal Democrat ()
112 Bury St Edmunds Conservative Labour
133 Castle Point Conservative () Labour ()
138 Chelmsford West Conservative (44.9%) Liberal Democrat (26.1%)
153 Colchester Liberal Democrat () Conservative ()
235 Epping Forest Conservative () Labour ()
240 Essex North Conservative () Labour ()
273 Great Yarmouth Labour () Conservative ()
293 Harwich Conservative (+1.9%) Labour (-5.3%)
327 Ipswich Labour () Conservative ()
382 Maldon & Chelmsford East Conservative () Labour ()
418 Norfolk Mid Conservative () Labour ()
419 Norfolk North Liberal Democrat Conservative
420 Norfolk North West Conservative () Labour ()
421 Norfolk South Conservative Liberal Democrat
422 Norfolk South West Conservative (-5.3) Labour (-5.8)
427 Norwich North Labour Conserative
428 Norwich South Labour Liberal Democrat Constituency of Charles Clarke, Home Secretary
460 Rayleigh Conservative () Labour ()
474 Rochford and Southend East Conservative () Labour ()
488 Saffron Walden Conservative () Liberal Democrat ()
520 Southend West Conservative Liberal Democrat
543 Suffolk Central & Ipswich North Conservative () Labour ()
544 Suffolk Coastal Conservative () Labour ()
545 Suffolk South Conservative () Liberal Democrat ()
546 Suffolk West Conservative Labour
604 Waveney Labour () Conservative ()

South West England

Devon & Cornwall
ID Constituency Winner Second place Notes
159 Cornwall North Liberal Democrat () Conservative ()
160 Cornwall South East Liberal Democrat () Conservative ()
185 Devon East Conservative () Liberal Democrat ()
186 Devon North Liberal Democrat () Conservative ()
187 Devon South West Conservative () Liberal Democrat ()
188 Devon West and Torridge Conservative (+2.7%) Liberal Democrat (-5.0%)
241 Exeter Labour () Conservative ()
243 Falmouth and Camborne Liberal Democrat (+10.4%) Labour (-8.6%)
448 Plymouth Devonport Labour () Conservative ()
449 Plymouth Sutton Labour () Conservative ()
492 St Ives Liberal Democrat (-0.9%) Conservative (-3.4%)
562 Teignbridge Liberal Democrat (+1.3%) Conservative (-3.8%)
568 Tiverton and Honiton Conservative () Liberal Democrat ()
571 Torbay Liberal Democrat (-9.7%) Conservative (+0.1%)
573 Totnes Conservative () Liberal Democrat ()
575 Truro and St Austell Liberal Democrat () Conservative ()
West England
ID Constituency Winner Second place Notes
34 Bath Liberal Democrat () Conservative ()
81 Bournemouth East Conservative () Liberal Democrat ()
82 Bournemouth West Conservative () Liberal Democrat ()
95 Bridgwater Conservative () Labour ()
99 Bristol East Labour () Liberal Democrat ()
100 Bristol North West Labour (46.7%) Conservative (27.9%)
101 Bristol South Labour () Liberal Democrat ()
102 Bristol West Liberal Democrat () Labour ()
139 Cheltenham Liberal Democrat () Conservative ()
147 Christchurch Conservative () Liberal Democrat ()
161 Cotswold Conservative (-1.0%) Liberal Democrat (+4.6%)
184 Devizes Conservative () Liberal Democrat ()
193 Dorset Mid and Poole North Liberal Democrat () Conservative ()
194 Dorset North Conservative () Liberal Democrat ()
195 Dorset South Labour () Conservative ()
196 Dorset West Conservative () Liberal Democrat ()
251 Forest of Dean Conservative (+2.1%) Labour (-6.8%)
266 Gloucester Labour () Conservative ()
338 Kingswood Labour (-7.9%) Conservative (+4.7%)
426 Northavon Liberal Democrat () Conservative ()
452 Poole Conservative () Liberal Democrat ()
494 Salisbury Conservative () Liberal Democrat ()
515 Somerton and Frome Liberal Democrat () Conservative ()
542 Stroud Labour () Conservative ()
557 Swindon North Labour () Conservative ()
558 Swindon South Labour () Conservative ()
561 Taunton Liberal Democrat () Conservative ()
564 Tewkesbury Conservative () Liberal Democrat ()
596 Wansdyke Labour () Conservative ()
608 Wells Conservative () Liberal Democrat ()
614 Westbury Conservative (+2.4%) Liberal Democrat (+3.3%)
616 Weston-Super-Mare Conservative () Liberal Democrat ()
618 Wiltshire North Conservative () Liberal Democrat ()
630 Woodspring Conservative () Liberal Democrat ()
643 Yeovil Liberal Democrat () Conservative ()

South East England

Wessex
ID Constituency Winner Second place Notes
6 Aldershot Conservative () Liberal Democrat ()
20 Aylesbury Conservative () Liberal Democrat ()
24 Banbury Conservative () Labour ()
32 Basingstoke Conservative () Labour ()
37 Beaconsfield Conservative () Liberal Democrat ()
83 Bracknell Conservative () Labour ()
107 Buckingham Conservative () Labour ()
140 Chesham and Amersham Conservative () Liberal Democrat ()
143 Chichester Conservative () Liberal Democrat ()
221 Eastleigh Liberal Democrat (-2.1%) Conservative (+3.2%)
244 Fareham Conservative () Labour ()
275 Guildford Conservative () Liberal Democrat ()
283 Hampshire East Conservative () Liberal Democrat ()
284 Hampshire North East Conservative () Liberal Democrat ()
285 Hampshire North West Conservative (+0.6%) Liberal Democrat (+3.7%)
295 Havant Conservative () Labour ()
301 Henley Conservative () Liberal Democrat ()
328 Isle of Wight Conservative () Liberal Democrat ()
379 Maidenhead Conservative () Liberal Democrat ()
395 Milton Keynes North East Conservative () Labour ()
396 Milton Keynes South West Labour () Conservative ()
407 New Forest East Conservative () Liberal Democrat ()
408 New Forest West Conservative () Liberal Democrat ()
410 Newbury Conservative (+5.4%) Liberal Democrat (-5.6%)
440 Oxford East Labour () Liberal Democrat ()
441 Oxford West & Abingdon Liberal Democrat () Conservative ()
454 Portsmouth North Labour (-9.8%) Conservative (+1.1%)
455 Portsmouth South Liberal Democrat () Conservative ()
461 Reading East Conservative (+3.4%) Labour (-10.4%)
462 Reading West Labour () Conservative ()
476 Romsey Liberal Democrat () Conservative ()
483 Runnymede and Weybridge Conservative () Labour ()
513 Slough Labour () Conservative ()
518 Southampton Itchen Labour () Conservative ()
519 Southampton Test Labour () Conservative ()
523 Spelthorne Conservative () Labour ()
550 Surrey Heath Conservative () Liberal Democrat ()
551 Surrey South West Conservative () Liberal Democrat ()
597 Wantage Conservative () Liberal Democrat ()
620 Winchester Liberal Democrat () Conservative ()
621 Windsor Conservative () Liberal Democrat ()
624 Witney Conservative () Liberal Democrat ()
625 Woking Conservative () Liberal Democrat ()
626 Wokingham Conservative () Liberal Democrat ()
640 Wycombe Conservative () Labour ()
Channel Coast
ID Constituency Winner Second place Notes
16 Arundel and South Downs Conservative () Liberal Democrat ()
18 Ashford Conservative () Labour ()
51 Bexhill and Battle Conservative (52.6%) Liberal Democrat (23.9)
73 Bognor Regis and Littlehampton Conservative () Labour ()
97 Brighton Kemptown Labour () Conservative ()
98 Brighton Pavilion Labour () Conservative ()
124 Canterbury Conservative () Labour ()
136 Chatham and Aylesford Labour () Conservative ()
165 Crawley Labour (-10.2%) Conservative (+6.8%)
175 Dartford Labour () Conservative ()
197 Dover Labour () Conservative ()
220 Eastbourne Conservative (-0.6%) Liberal Democrat (+1.8%)
236 Epsom & Ewell Conservative (+6.3%) Liberal Democrat (-0.7%)
239 Esher and Walton Conservative () Liberal Democrat ()
245 Faversham and Kent Mid Conservative (+4.1%) Labour (-5.8%)
250 Folkestone & Hythe Conservative () Liberal Democrat () Constituency of Michael Howard, Conservative leader. See British Conservative leader Michael Howard to step down.
257 Gillingham Labour (-3.3%) Conservative (+1.6%)
268 Gosport Conservative () Labour ()
271 Gravesham Conservative () Labour ()
294 Hastings and Rye Labour () Conservative ()
314 Horsham Conservative () Liberal Democrat ()
316 Hove Labour () Conservative ()
357 Lewes Liberal Democrat () Conservative ()
380 Maidstone and The Weald Conservative () Labour ()
388 Medway Labour () Conservative ()
398 Mole Valley Conservative () Liberal Democrat ()
466 Reigate Conservative () Liberal Democrat ()
499 Sevenoaks Conservative () Liberal Democrat ()
510 Sittingbourne and Sheppey Labour () Conservative ()
549 Surrey East Conservative () Liberal Democrat ()
552 Sussex Mid Conservative () Liberal Democrat ()
565 Thanet North Conservative (-0.7%) Labour (-2.2%)
566 Thanet South Labour () Conservative ()
567 Thurrock Labour () Conservative ()
569 Tonbridge and Malling Conservative () Labour ()
576 Tunbridge Wells Conservative () Liberal Democrat ()
605 Wealden Conservative (+2.3) Liberal Democrat (-0.2)
636 Worthing East & Shoreham Conservative (+0.7%) Labour (-3.4%)
637 Worthing West Conservative () Liberal Democrat ()

London

North East London
ID Constituency Winner Second place Notes
26 Barking Labour () Conservative ()
49 Bethnal Green & Bow RESPECT The Unity Coalition () Labour () A 22.6% swing from Oona King (Labour) to George Galloway (RESPECT). See Surprise win for RESPECT Party in UK 2005 General Election.
144 Chingford and Woodford Green Conservative () Labour ()
173 Dagenham Labour () Conservative ()
217 East Ham Labour () RESPECT The Unity Coalition ()
229 Edmonton Labour () Conservative ()
233 Enfield North Labour () Conservative ()
234 Enfield Southgate Conservative () Labour ()
276 Hackney North and Stoke Newington Labour (-12.4%) Liberal Democrat (+9.2%)
277 Hackney South and Shoreditch Labour () Liberal Democrat ()
311 Holborn & St Pancras Labour () Liberal Democrat ()
312 Hornchurch Conservative () Labour ()
313 Hornsey and Wood Green Liberal Democrat (+17.4%) Labour (-11.6%)
323 Ilford North Conservative () Labour ()
324 Ilford South Labour () Conservative ()
329 Islington North Labour () Liberal Democrat ()
330 Islington South and Finsbury Labour () Liberal Democrat ()
361 Leyton & Wanstead Labour () Liberal Democrat ()
453 Poplar and Canning Town Labour () Conservative ()
475 Romford Conservative () Labour ()
574 Tottenham Labour () Liberal Democrat ()
583 Upminster Conservative () Labour ()
594 Walthamstow Labour () Liberal Democrat ()
613 West Ham Labour () RESPECT The Unity Coalition ()
North West London
ID Constituency Winner Second place Notes
89 Brent East Liberal Democrat () Labour ()
90 Brent North Labour () Conservative ()
91 Brent South Labour () Liberal Democrat ()
145 Chipping Barnet Conservative () Labour ()
148 Cities of London and Westminster Conservative Labour
213 Ealing Acton and Shepherd's Bush Labour () Conservative ()
214 Ealing North Labour () Conservative ()
215 Ealing Southall Labour () Liberal Democrat ()
249 Finchley and Golders Green Labour () Conservative ()
282 Hammersmith and Fulham Conservative () Labour ()
286 Hampstead & Highgate Labour () Conservative ()
290 Harrow East Labour () Conservative ()
291 Harrow West Labour () Conservative ()
296 Hayes and Harlington Labour () Conservative ()
300 Hendon Labour () Conservative ()
334 Kensington and Chelsea Conservative () Liberal Democrat ()
465 Regent's Park and Kensington North Labour () Conservative ()
482 Ruislip-Northwood Conservative () Liberal Democrat ()
585 Uxbridge Conservative () Labour ()
South West London
ID Constituency Winner Second place Notes
36 Battersea Labour () Conservative ()
92 Brentford and Isleworth Labour (-12.4%) Conservative (+1.1%)
132 Carshalton and Wallington Liberal Democrat () Conservative ()
169 Croydon North Labour () Conservative ()
170 Croydon South Conservative () Labour ()
246 Feltham and Heston Labour () Conservative ()
337 Kingston and Surbiton Liberal Democrat (-9.2%) Conservative (+4.8%)
397 Mitcham and Morden Labour () Conservative ()
459 Putney Conservative (+4.0%) Labour (-9.0%)
472 Richmond Park Liberal Democrat () Conservative ()
540 Streatham Labour () Liberal Democrat ()
553 Sutton and Cheam Liberal Democrat () Conservative ()
570 Tooting Labour () Conservative ()
577 Twickenham Liberal Democrat () Conservative ()
589 Vauxhall Labour () Liberal Democrat ()
619 Wimbledon Conservative () Labour ()
South East London
ID Constituency Winner Second place Notes
38 Beckenham Conservative () Labour ()
52 Bexleyheath and Crayford Conservative () Labour ()
103 Bromley & Chislehurst Conservative () Labour ()
117 Camberwell and Peckham Labour () Liberal Democrat ()
168 Croydon Central Conservative (+2.3%) Labour (-6.6%)
202 Dulwich and West Norwood Labour () Liberal Democrat ()
232 Eltham Labour () Conservative ()
238 Erith and Thamesmead Labour () Conservative ()
274 Greenwich and Woolwich Labour () Liberal Democrat ()
358 Lewisham Deptford Labour () Liberal Democrat ()
359 Lewisham East Labour (-7.9%) Conservative (+0.3%)
360 Lewisham West Labour () Liberal Democrat ()
435 Old Bexley & Sidcup Conservative () Labour ()
439 Orpington Conservative () Liberal Democrat ()
522 Southwark North & Bermondsey Liberal Democrat () Labour () Simon Hughes, Liberal Democrat Party president